„Zwierzęta bez tajemnic"

Dnia 7 listopada w Szkole Podstawowej nr 3 i w I Szkole Społecznej rozpoczęły się spotkania edukacyjne dla dzieci z udziałem zwierząt. Są one częścią wspólnego projektu Fundacji Pomocna Łapa, Zamojskiej Fundacji dla Zwierząt i Środowiska ZEA oraz gospodarstwa agroturystycznego Czarnowoda pt. „Zwierzęta bez tajemnic".


W dzisiejszych czasach zwierzęta są coraz ważniejszym elementem codzienności ludzi. Nie wszyscy wiedzą, jak rozumieć ich zachowanie i jak czuć się bezpiecznie w ich towarzystwie. Mamy nadzieję, ze udział w zajęciach przybliży kontakt ze zwierzętami, by był on jak najbardziej satysfakcjonujący i bezpieczny, zarówno dla dzieci, jak i dla zwierząt. Organizowane zajęcia mają wyjątkowy charakter - każde dziecko może wejść w bezpośredni kontakt z czworonogami oraz poznać bezpieczne sposoby kontaktu i zabawy z nimi.

Tematem pierwszego spotkania, które poprowadziła założycielka Fundacji Pomocna Łapa - Pani Sylwia Gajewska - był pies jako towarzysz i przewodnik, a celem spotkania - zapoznanie dzieci z pracą psów asystujących oraz uwrażliwienie na problem niepełnosprawności. Kadryl - pies rasy labrador - z chęcią prezentował swoje umiejętności, a uczniowie mogli zaobserwować wyjątkowe partnerstwo, budowane w oparciu o wzajemne zrozumienie, szacunek i zaufanie. Plan projektu przewiduje konkurs plastyczny, „kocie" zajęcia oraz wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego w gminie Adamów.

W ramach projektu każda klasa ma 4 spotkania nt. różnych zwierząt. "Pomocna Łapa" oczywiście przybliża świat psów i przyjażni z człowiekiem opartej na szacunku i zaufaniu. Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży z Zamościa i okolic.

Informujemy również, iż Fundacja "Pomocna Łapa" rozpoczyna nowy projekt "Różnice, to nie granice". Projekt skierowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych. Spotkanie w ramach projektu „Zwierzęta bez tajemnic" było jednocześnie pilotażową lekcją nowego projektu, który rozpocznie się w roku 2012.
Chcemy pokazać, że jedyną różnicą pomiędzy ludźmi sprawnymi, a z niepełnosprawnością jest sposób poruszania się. Na takim spotkaniu dzieciaki miały możliwość usiąść na wózku spróbować pokonać przeszkodę i przekonać się, że jazda tym pojazdem wcale nie należy do łatwych i wymaga dużej sprawności:). Oczywiście mogły również poćwiczyć z psem, omawialiśmy również przyjaźń, która może łączyć psa i człowieka. Pokazaliśmy również kilka ciekawych filmów. Wspaniałe dzieciaki i wspaniałe lekcje:)

Sponsorzy: