Twój pies nie chce jeść? Sprawdź, co mu może dolegać

Dlaczego mój pies nie chce jeść — to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Wbrew pozorom, nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na pytanie, dlaczego pies nie ma apetytu. To problem o wiele bardziej złożony. Jakie mogą być przyczyny? 

Problem z apetytem u psa — co robić?

Pies nie je, a Ty zastanawiasz się, co może być tego przyczyną? Warto wiedzieć, że problemy z apetytem u psa mogą być spowodowane wieloma różnymi rzeczami. Powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby dowiedzieć się, czy coś jest nie tak z Twoim psem. 

Jeśli przyczyna jest natury medycznej, być może uda Ci się rozwiązać problem poprzez znalezienie odpowiedniego rozwiązania. W sezonie zimowym spożycie pokarmu przez psa jest zmniejszone. Jest to naturalne zjawisko w fizjologii tych zwierząt. 

Gdy dni stają się krótsze, enzymy żołądkowe psa ulegają spowolnieniu, przez co pies jest mniej zdolny do przetwarzania spożywanego pokarmu. Metabolizm psa ulega spowolnieniu w odpowiedzi na zmniejszenie ilości światła, dlatego pies potrzebuje mniej pożywienia, aby utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Niektóre psy odczuwają zmniejszony apetyt w sezonie letnim, kiedy jest mało lodu i śniegu, na którym pies może się bawić.

Dlaczego pies nie chce jeść?

Jeśli pies ma słaby apetyt, musisz dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje. Czy jakość jedzenia jest dobra? Czy można je bezpiecznie jeść? Od dobrej jakości karmy zależy sporo – nie brakuje przyczyn, kiedy to właśnie jedzenie naszego pupila jest przyczyną takiej problematycznej sytuacji. Jeśli jakość jedzenia jest w porządku, a Ty nadal nie możesz zrozumieć, dlaczego pies nie je, być może będziesz musiał znaleźć sposób, aby zachęcić go do jedzenia. Być może trzeba będzie znaleźć sposób na zainteresowanie psa posiłkami. 

Jak to zrobić? Zacznij od zastanowienia się, co możesz zrobić, aby jedzenie było bardziej interesujące. Co możesz dodać do jedzenia, aby było bardziej interesujące? Dodać kilka kawałków mięsa, warzyw, ziół, miodu, owoców, melasy, soli, przypraw, masła orzechowego lub oleju.

Słaby apetyt u psa — jakie choroby mogą o tym świadczyć?

Słaby apetyt u psa oznacza, że pies nie otrzymuje wystarczającej ilości energii z pożywienia, które spożywa. Istnieje kilka problemów medycznych, które mogą powodować słaby apetyt u psa. Pasożyty jelitowe mogą powodować utratę apetytu u psa. 

Należy zbadać stolec psa, aby sprawdzić, czy nie ma on żadnych pasożytów. Infekcje pasożytnicze są bardzo częste u psów. Lekarz weterynarii może przepisać leki do leczenia niektórych z tych pasożytów. Inne schorzenia również mogą powodować utratę apetytu u psa. 

Choroby, które mogą powodować słaby apetyt u psa, to m.in. nieswoiste zapalenie jelit, infekcja bakteryjna w przebiegu nieswoistego zapalenia jelit, niedoczynność tarczycy lub choroby ośrodkowego układu nerwowego, takie jak padaczka, choroba Alzheimera czy cukrzyca. Jeśli chodzi o problemy zdrowotne, które powodują utratę masy ciała, to najczęstszym z nich jest choroba przewodu pokarmowego. Winowajcą mogą być też słabe zęby naszego czworonoga. W takim przypadku nie ma co czekać – konieczna jest wizyta u specjalisty. Do czasu wyleczenia kłów, zwykle rekomendowana jest zmiana jedzenia na półpłynne – wszystko po to, by zmniejszyć ból podczas karmienia swojego psiaka.

Może być ona spowodowana wieloma różnymi przyczynami, w tym zmianą diety psa, stresem, infekcją lub zmianą osobowości psa. Jeśli u psa występuje którakolwiek z tych chorób, ważne jest, aby ją leczyć. Jeśli psu po prostu brakuje apetytu i je mniej niż zwykle, może to być oznaką problemu zdrowotnego. Jednak w wielu przypadkach może to być także wynikiem zmiany diety psa, którą można leczyć.

Co robić, gdy pies nie ma apetytu — jak zachęcić go do jedzenia?

Pies nie je, gdy nie ma apetytu, a Ty zastanawiasz się, co może być tego przyczyną? Ważne jest, aby wiedzieć, że problemy z apetytem u psa mogą być spowodowane wieloma różnymi rzeczami. Metabolizm psa ulega spowolnieniu w odpowiedzi na zmniejszenie ilości światła, dlatego pies potrzebuje mniej pożywienia, aby utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Niektóre psy odczuwają zmniejszony apetyt w sezonie letnim, kiedy jest ciepło i po prostu „nie chce się im jeść”. 

Pies nie je – czy to może być oznaką zbliżającego się upału?

Tak, zdecydowanie. Im cieplej, tym nasze czworonogi chętniej stronią od dużych posiłków. Działa tu prosta zależność biologiczna – skoro zwierzak nie rusza się tak dużo, jak np. w chłodniejsze dni, to nie potrzebuje zbyt dużej ilości kalorii. 

Pies (suczka) nie je – czy to oznacza zbliżającą się cieczkę?

To bardzo prawdopodobne. Sporo zwierzaków na kilka dni przed wystąpieniem cieczki ogranicza przyjmowanie posiłków do minimum. Warto jednak zwrócić też uwagę na to, że w czasie poprzedzającym cieczkę (na 2-3 tygodnie przed jej wystąpieniem) zwierzęta mają tendencję do spożywania dużych porcji żywności. 

Deficyt kaloryczny wynikający z cieczki zwykle trwa krótko, zaledwie kilka dni. Wynika to z tego, że zwierzę chce później gromadzić substancje odżywcze, którymi byłoby wykarmione przyszłe potomstwo. U suczek, które nie mają być kryte, grozi to wystąpieniem ciąży urojonej. 

Tu jednak z pomocą przychodzi nam bardzo proste rozwiązanie. Zjawisko zniknie, jeśli (paradoksalnie) to my ograniczymy wielkość posiłku, jaką każdego dnia spożywa nasz czworonożny przyjaciel. Trzeba jednak pamiętać o tym, by taka głodówka nie trwała zbyt długo.