fundacja posiada status OPP – Organizacji Pożytku Publicznego, możesz przekazać nam 1% swojego podatku dochodowego

Prosimy o wpisanie w formularzu PIT swoich danych. Chcielibyśmy mieć możliwość podziękować Państwu za przekazanie nam 1%.

Kolejny rok mamy możliwość przekazania 1% podatku należnego fiskusowi wybranej przez siebie Organizacji Pożytku Publicznego. Nie jest to darowizna ani odliczenie podatkowe. Po prostu podatnik decyduje o przeznaczeniu 1% swego podatku. Zamiast do budżetu państwa, trafia on do konkretnej organizacji pożytku publicznego.

Kto może przekazać 1% podatku?

 • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych,
 • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
 • podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

Jak przekazać naszej fundacji 1% podatku?

 1. Wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-37 lub PIT-28).
  Po wyliczeniu, ile podatku będziecie mieli do zapłacenia w tym roku, w ostatnich rubrykach zeznania podatkowego wpisujecie nazwę i numer pod jakim fundacja widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym (art. 45 ust. 5c ustawy o pdpf). Numer ten znajdziecie m.in. na liście publikowanej przez Ministra Sprawiedliwości lub w Bazie NGO. Czyli należy wpisać:

  Pomocna Łapa
  KRS 0000233283

  Wpisujecie także kwotę, którą chcecie przekazać, nie może ona jednak przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół (art. 45 ust. 5c ustawy o pdpf).

 2. Pieniądze – 1% podatku należnego – na konto naszej fundacji przekaże urząd skarbowy w terminie do 3 miesięcy.
  Z wyliczonej kwoty potrącone zostaną koszty przelewu. Podatnik nie może podzielić swojego 1% między kilka organizacji. 1% można przekazać tylko w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie (art. 45 ust. 5f ustawy o pdpf). Nasze dane możecie zweryfikować w Bazie OPP.